Zorunlu Trafik Sigortası

Her gün aracınızla trafiğe çıktığınızda birçok risk de beraberinde gelir. Herhangi bir hasar anında karşılaşabileceğiniz kötü sürprizlere karşı Sompo Trafik Sigortası yanınızda. Genişletilmiş kapsamıyla uygun trafik sigortası sayesinde kendinizi ve sevdiklerini güven altına alabilirsiniz. Trafik sigortası ödeme işleminizi kredi kartıyla yapabilme imkanınız da bulunuyor.

Trafik Sigortası Avantajları

 • Sompo Araç Trafik Sigortası yalnızca karşı tarafın hasarını karşılamakla kalmıyor, trafiğe çıktığınız anda otomobilinizde bulunan kişiler için vefat ve sürekli sakatlık hallerini ve 3. şahıslara vereceğiniz zararları da (zorunlu trafik poliçe limitlerini aşan kısımlar) kapsıyor.
 • Sompo Trafik Sigortası teklifine dâhil edilen İhtiyari Mali Sorumluluk ile Zorunlu Trafik Sigortası’nda belirlenen limitten daha yüksek bir hakka sahip oluyorsunuz.
 • Araç Sigortanız ile ilgili tüm destek ihtiyaçlarınızı faydalanmak için 0850 250 81 81 numaralı Sompo 7/24 Destek Hattı’nı arayarak zorunlu trafik sigortanıza dahil tüm hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Trafik sigortası internet sigortacılığına özel kampanyalardan faydalanabilir, dilediğinizde anında online trafik sigortası teklifi alabilir, poliçe yenileme dönemi fırsatlarından yararlanabilir ve tek tıkla sigortanızı online satın alabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için bizimle iletişime geçin!
 • Sompo Mobilo müşteri uygulamasından dilediğinizde trafik sigortanızı görüntüleyebilir, yenileyebilir ve poliçe işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trafik Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Trafik sigortası, aracınızın bir kazaya karışması durumunda karşı tarafta ve 3. kişilerde meydana gelen hasarları, limitleri dahilinde karşılayan bir araç sigortasıdır. Araba sigortası, siz hatalı dahi olsanız büyük çaplı hasarlarda dahil sizin sebep olduğunuz zararın tazminat ödemesiyle karşı taraf için karşılanmasını sağlar. Sompo Zorunlu Trafik Sigortası bu sayede bütçenizi yaşayabileceğiniz hasarlara karşı korur, böylece büyük masraflara katlanmak zorunda kalmazsınız. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması zorunlu bir sigortadır. Limit ve koşulları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve sabittir.

Trafik Sigortası Zorunlu mu?

Trafik sigortası zorunlu bir araç sigortası çeşididir. Bu zorunlu taşıt sigortası türü kişiyi büyük rakamlı zararlardan korur ve bütçesini güvence altına alır. Karşı tarafın karşılaşabileceği birtakım zararlar teminat kapsamında karşılanır.

Trafik Sigortası Yaptırma Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Trafik sigortası poliçeniz mutlaka size ve aracınıza özel olarak düzenlenmiş olması gerekir.
 2. Kişisel bilgilerinizi eksiksiz olarak kimlik bilgilerinizde yazdığı gibi girmelisiniz.
 3. Online Zorunlu Trafik Sigortası teklifi alırken ve satın almadan önce araç poliçenizin genel / özel şartları ve Mesafeli Satış Sözleşmesini işaretlediğinizden emin olunuz.
 4. Araç bilgilerini ruhsat bilgilerinizdeki gibi girmelisiniz
 5. Ait olunan trafik sigortası basamak grubu ve hasarsızlık durumunuz
 6. Trafik sigortanızı satın alırken ödeme aşamasında kredi kartınıza taksit yaptırmak istiyorsanız taksit seçeneğini işaretlediğinizden ve satın almak istediğiniz taksit adedini seçtiğinizden emin olunuz

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Sompo Sigorta tarafından size özel fiyatlarla sunulan Trafik sigortasında:

Araç Başına Maddi Giderler

Kaza Başına Maddi Giderler

Kişi Başına Sağlık Giderleri

Kaza Başına Sağlık Giderleri

Kişi Başına Sakatlanma Ve Ölüm

Kaza Başına Sakatlanma Ve Ölüm

gibi karşı tarafın zararlarını karşılayan teminatlar bulunmaktadır.

Trafik Sigortası ve Kasko Sigortasının Farkı Nedir?

Sompo Zorunlu Trafik Sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan ve herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın malına veya canına verilen zararı teminat tutarı dâhilinde karşılayan araç sigortası türüdür. Trafik sigortası olmadan araçla yola çıkmak yasaktır. Trafik sigortası kapsamı bakımından sizi 3. kişilere verebileceğiniz zararlara karşı korur.

Sompo Kasko sigortası ise isteğe bağlı yaptırılan ve yaptırılan aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınma girişimi sonucu alabileceği zararları poliçe sınırları dahilinde koruma altına alan araç sigortasıdır.

Trafik sigortası karşı tarafın risklerini teminat altına alırken, Kasko sigortası yaptıran kişinin aracını koruma altına almaktadır. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak yasaktır fakat Kasko isteğe bağlı bir sigorta çeşididir.

2020 Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Aracınızın karşılaşabileceği birçok riske karşı yaptırılan 2020 yılı Zorunlu Trafik Sigortası ücretleri bazı kriterlere göre belirlenir. Size özel trafik sigortası teklif hazırlama sürecinde incelenen kriterler aşağıda yer almaktadır:

 1. Trafik siciliniz Zorunlu Trafik Sigortasını etkileyen en önemli kriterlerden biridir. Aracınızı nasıl sürdüğünüz, kazaya karışıp karışmadığınız, hız ihlalleriniz ve aracınızı kullanım türünüz trafik sigortası fiyatınızı etkiler. Ucuz fiyatlarla araba sigortanızı hesaplama için trafik sicilinize dikkat etmeniz gerekmektedir.
 2. Aracınızın markası, modeli, yaşı gibi teknik özellikleri ucuz trafik sigortası almanızı sağlayabilir.
 3. İkamet ettiğiniz şehir ve aracı kullandığınız şehir, uygun fiyatlı araç sigortası hesaplama sırasında etkilidir.
 4. Trafik sigortası poliçeleriniz arasında vade boşluğunuzun olup olmadığı sigorta fiyatınıza etki eder.
 5. Aracınızın türü trafik sigortası teklifiniz hesaplarken kullanılır.
 6. Hasarsızlık kademeniz teklif fiyatınızı belirlemektedir.

Bu kriterler konusunda bilgi sahibi olarak araç sigorta fiyatlarında 2020 senesinde de karlı olabilirsiniz.

Trafik Sigortası Teklifi Alın

Trafik sigortası teklifi almak için sayfanın yukarısında bulunan teklif formunu doldurarak 30 saniye içerisinde size özel hesaplanan fiyatı görüntüleyebilir, dilerseniz tek tıkla satın alabilirsiniz. Eğer online satın almak istemezseniz sitemiz üzerinden en yakın acente bölümünden size en yakın trafik sigortası acenteleri ile görüşebilir veya çağrı merkezimizden bu konuyla ilgili destek alabilirsiniz. Uygun araç sigortası tekliflerimiz için bizimle iletişime geçin!

Trafik Sigortası İnternetten Yapılır mı?

“Trafik sigortası nerede yapılır?” sorusunun cevabını arıyorsanız Sompo Sigorta güvencesiyle tamamen online olarak trafik sigortanızı  çok hızlı ve kolay bir şekilde satın alabilirsiniz . Zorunlu trafik Sigortası ürün sayfamızın en üst kısmındaki formu doldurarak araba sigortası poliçe teklifinizi online olarak hemen saniyeler içerisinde alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgilerinizi girmek ve Trafik Sigortası Teklif Al butonuna basmak! Araç sigortası teklifinizi görüntüledikten sonra tek tıkla trafik sigortası ödeme sayfasından poliçenizi taksitle ve özel indirimlerle satın alabilirsiniz.

Online Trafik Sigortası Yaptırmak Ne Kadar Sürer?

Trafik sigortası ne kadar sorusunun cevabını öğrenmeniz sadece 30 saniye sürmektedir. Trafik sigortası hesaplama işleminden sonra anında tek tıkla satın alabilirsiniz. Satın aldığınız poliçenizi yine tek tıkla görüntüleyip, indirebilirsiniz. Size özel geniş teminatlarla hazırlanan trafik sigortası poliçenizi dilediğiniz zaman internet sigortacılığı üzerinden veya Sompo Mobilo müşteri uygulamamızdan takip edebilirsiniz. Online trafik sigortası hesaplama ile dijital çağı, Sompo Sigorta ile yakalayın!

Online Araç Sigorta Teklifi Konusunda Kararsız Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Online olarak zorunlu trafik sigortası teklifi almak isterken desteğe mi ihtiyacınız var? 0850 250 81 81 numaralı Sompo Sigorta Çağrı Merkezimizi arayıp 7/24 destek alabilir veya Canlı Destek’ten dilediğiniz zaman online olarak yardım alabilirsiniz.

Araba Sigortamı Online Olarak Almamın Avantajları Nedir?

 1. Size özel trafik sigortası indirimi ve kampanyalarından faydalanabilirsiniz.
 2. Bulunduğunuz yerden, hiçbir vakit kaybetmeden saniyeler içerisinde taşıt sigortası hesaplama yapabilir, böylelikle araba sigorta fiyatları ne kadar öğrenebilirsiniz. Bir sonraki adımda veya dilediğiniz başka bir zaman taksitli veya peşin olarak satın alabilirsiniz. Böylelikle araç sigortası yaptırma işleminizi kolaylıkla tamamlamış olursunuz.
 3. Dilediğiniz zaman 7/24 ulaşabileceğiniz 0850 250 81 81 numaralı Sompo Sigorta Çağrı Merkezi destek hattımızdan her türlü yardım alabilirsiniz.
 4. Trafik sigortası yenileme zamanınız yaklaştığında size özel fırsatlardan yararlanabilirsiniz.
 5. Sompo Mobilo uygulamasından dilediğiniz gibi araç sigorta teklif ve poliçelerinizi  takip edebilir ve birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten sigorta satın alırken güvenli ödeme mümkün mü?

Sigorta yaptırarak geleceğinizi koruma altına alırken, Sompo Sigorta da kredi kartınızı ve sizi koruma altına alıyor! İnternetten alışverişte, en güvenilir online ödeme yöntemlerinden birisi olan 3D Secure ile ödeme yapılan Sompo Sigorta’da, sizin bilginiz ve onayınız olmadan herhangi bir satın alma işlemi gerçekleşmemektedir. “3D Secure nedir” veya “3D Secure ne demek?” gibi sorularınız varsa hemen yanıtlandıralım. Satın alma aşamasında kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra, bankanızda kayıtlı telefon numaranıza gelen onay kodunu, ödeme ekranına girerek güvenli ödeme işlemini tamamlamış olursunuz. 3D Güvenli Ödeme sistemi sayesinde aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan, internet üzerinden sigorta yaptırma işleminizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Güvenli ödeme konusunda merak ettiklerinizle ilgili Çağrı Merkezime ulaşarak detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

Trafik Sigortası Taksitli Ödeme Mümkün Mü?

Anlaşmalı kredi kartlarına taksitle kasko ürününüzü satın alabilirsiniz. Araba sigortasını (trafik) taksitli alırken hiçbir vade farkı ödemezsiniz. Araç trafik sigortanızı satın alırken bankanızın taksit prosedürleri çerçevesinde taksit seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi

Zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık araba poliçe fiyatınızı belirleyen önemli unsurlardan biridir. Trafik sigortası basamak uygulamasında poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması halinde 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılması halinde 2. basamakla %100, üçüncü yılının da hasarlı kapatılması halinde ise 1. basamakla %150 oranında araç poliçe priminde artış uygulanmaktadır.

Basamak İndirim Oranı

1.basamak 0%

2.basamak 0%

3.basamak 0%

4.basamak Standart

5.basamak 15%

6.basamak 30%

7.basamak 45%

indirim kazanırsınız. Hasarsızlık trafik sigortasının fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Aracımı Değiştirdim Hasarsızlığım Bozulur mu?

Aracınızın trafik sigortası geçmişi ve bilgileri güncel olarak tutulmaktadır. Bundan dolayı aracınızı değiştirdiğinizde Trafik sigortası yaptırdığınız varlığınızın hasarsızlık indirimi korunur.

Sigorta Şirketimi Değiştirdim Hasarsızlığım Bozulur mu?

Araç sigorta şirketleri tarafından aracınızın trafik sigortası geçmişi ve bilgileri güncel olarak tutulmaktadır. Bundan dolayı sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde bu değişiklikten trafik sigortası yaptırdığınız arabanız etkilenmez ve poliçenizdeki hasarsızlık indirimi korunur.

Trafik Sigortası Yenileme

Araç için zorunlu trafik sigortası yaptırdığımız zaman “Trafik sigortamı tam olarak ne zaman yenilemeliyim?”, “Araç sigortası ne zaman bitiyor?” veya “Trafik Sigortası poliçemin geçerlilik süresi bitti hala yenileme yapabilir miyim?” en çok sorulan sorular arasındadır.

Poliçe bitiş tarihinize en az 30 gün kala trafik sigortası yenileme teklifinizi hesaplayabilir ve Sompo Sigorta’dan satın alabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Sompo Trafik Sigortası poliçenizin süresi bitmeden yenileme yapmanız gerektiğidir.

Trafik Sigortasında Kapsam Dışı Hasarlar Nelerdir?

Trafik sigortanız bazı durumlarda yaşanabilecek hasarları kapsamamaktadır, bunlar:

İşletilme halinde olmayan araçların sebep olacağı zararlar,

İşleten tarafından ileri sürülecek tazminat talepleri,

İşletenin eşinin, usul ve füruunun, kendisine evlat edinme ilişkisi ile bağlı olanların ve birlikte yaşadığı kardeşlerinin mallarına gelen zararlar nedeniyle ileri sürebilecekleri talepler,

Zarar görenlerin beraberinde bulunan bagaj ve benzeri eşya dışında araçta veya römorklarda taşınan eşyanın uğrayacağı zararlardan dolayı işletene karşı ileri sürülecek talepler,

Manevi tazminat talepleri,

İşletenin, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca eylemlerinden sorumlu tutulduğu kişilere karşı yöneltebileceği talepler,

İşletenin aracına veya bu araç vasıtasıyla çekilen römorklara ve yarı römorklara veya çekilen araçlara gelecek zararlar nedeniyle ileri sürülecek talepler,

Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyetlerde bulunan teşebbüslere, gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla bırakılan aracın sebep olacağı zararlara ilişkin her türlü talepler,

Aracın, yetkili makamların izniyle tertip olunan yarışlara katılması veya yarışlara katılan araçlara eşlik etmesi ile gösteride kullanılması sonucunda meydana gelecek zararlar,

Çalınan veya gasp edilen araçların sebep oldukları ve Karayolları Trafik Kanunu’na göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın çalındığını veya gasp edildiğini bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülecek talepler ile çalan ve gasp edilen kişilerin talepleri,

Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar,

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın terör eylemlerinde kullanıldığını veya kullanılacağını bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürecekleri talepler, aracı terör ve buna bağlı sabotaj eylemlerinde kullanan kişilerin talepleri,

Dolaylı zararlar nedeniyle yöneltilecek tazminat talepleridir.

Kaza Tespit Tutanağı

Trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra bir kazaya karıştığınız zaman, kaza sonucu aracınızda meydana gelen hasarların bildirimi ve tazminatının ödenmesi için kaza tespit tutanağı doldurulması gerekmektedir. Kaza tespit tutanağının doğru ve eksiksiz tutulması kaza sürecinin doğru değerlendirilebilmesi için elzemdir. 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren geçerli kurallar gereği kazaya karışan kişiler polisi beklemeden kazayı fotoğraflayarak, kaza tespit tutanağını karşılıklı olarak doldurup kaza yerinden ayrılabilmektedir.

Kaza tespit tutanağı doldurma sırasında özen gösterilmesi ve kazanın nasıl oluştuğunun detaylı olarak anlatılarak çizilmesi gerekmektedir. Her sürü kazanın nasıl meydana geldiğini kendi gözlemleri ile anlatır ve mutabık kalır. İki nüsha olarak hazırlanması gereken kaza tespit tutanağı iki sürücü tarafından imzalanmış olarak bize gönderilmelidir.

Kaza tespit tutanağı ile bize gönderilmesi gereken belgeler poliçenin bir fotokopisi, kaza yeri fotoğrafları, araç sürücüsüne ait ehliyet ve ruhsat fotokopileridir.

Bazı durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulması mümkün değildir. Bunlar: ” Yetersiz sürücü belgesi ile araç kullanımı, yaralanma ve ölüm gibi durumlar meydana gelmesi, kamu şirketine ait araçların kazaya karışması, üçüncü kişilere ait mal varlıklarda zarar oluşması vb.” gibi durumlardır.

Trafik Sigortası Primim Neden Yüksek Çıktı?

Trafik sigortası ücretleri öğrenilmek istendiğinde en çok sorulan sorulardan bazıları “Trafik sigortası ne kadar?” veya “Trafik sigortası ücreti neden yüksek?” olabilmektedir. Aracınızın karşılaşabileceği birçok riske karşı yaptırılan trafik sigortası fiyatı bazı kriterlere göre belirlenir. Bütçenizi ve geniş kapsamlı olmasını ön planda tutarak hazırladığımız araç sigortanızın fiyatını trafik teklifi alırken aşağıdaki kriterler etkilemektedir:

 1. Trafik siciliniz araç sigorta bedeli üzerinde etkili bir kriterdir. Aracınızı nasıl sürdüğünüz, kazaya karışıp karışmadığınız, hız ihlalleriniz ve aracınızı kullanım türünüz trafik sigortası fiyatınızı etkiler.
 2. Aracınızın markası, modeli, yaşı gibi teknik özellikleri Trafik fiyatınızı etkilemektedir.
 3. İkamet ettiğiniz şehir ve aracı kullandığınız şehir
 4. Trafik sigortalarınız arasında vade boşluğunuzun olup olmadığı
 5. Aracınızın türü
 6. Hasarsızlık kademeniz

gibi kriterlerle trafik fiyatınız belirlenir. Bu kriterler konusunda bilgi sahibi olarak 2020 yılı trafik fiyatlarınızı düşürebilir ve en düşük trafik sigortası teklifine ulaşabilirsiniz.

7/24 Destek Nasıl Alabilirim?

Tüm ürünlerimiz için 7/24 destek sunan Çağrı Merkezimizden veya online sohbet ya da web sitemiz üzerinde bulunan destek formundan dilediğiniz zaman destek alabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır 2020 Doruk Web Tasarım

Open chat
Whatsapp Hattımızdan Hızlı Bilgi Alın